پیام سفیر

نخست از همه برای خواننده گان گرانقدر عرض سلام دارم. در ادامه میخواهم پیام سفارت جمهوری اسلامی افغانستان را که حاوی دیده گاه رهبری و  سیاست خارجی جمهوری اسلامی افغانستان میباشد خدمت شما تقدیم کنم.

هموطنان گرامی و مردم  دوست و برادر قزاقستان!

آسیا در حال تحول از یک منطقه استوار بر مفکوره به یک منطقه عملگرا/ فنکشنال می‌باشد. آسیا به علت فعالیت‌ها و کارهای بی‌شمارش در عرصه‌های علمی به عنوان یک منطقه مفکوره‌ای مشهور بوده است. ظهور آسیا به عنوان یک منطقه عملگرا و تحول آن از یک مفکوره به براعظم اقتصادی، نتیجه سرمایه‌گذاری فراوان بر زیربناهای حیاتی این قاره می‌باشد که رابطه مستقیم با انقلاب‌های صنعتی اول، دوم، سوم و چهارم دارد.

اتصال در مبدل شدن این منطقه به یک منطقه عملگرا حایز اهمیت می‌باشد. زیرا تعاملاتی که به واسطه موجودیت زیربناهای حیاتی در این منطقه میسر گردیده، می‌تواند مشخص سازد که اتصال تا چه اندازه در آن تحقق یافته است. تمرکز روی مناطقی که نقاط تقاطع هستند زمینه را برای تشخیص موانع و فرصت‌ها فراهم می‌سازد.

روندهای ذیل میزان تغییر در قاره آسیا را قبل از ظهور و شیوع ویروس کرونا نشان می‌‎دهد.

۱- پنجاه درصد سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف از جمله برق، سرک‌سازی، مخابرات، خط آهن، آب، بنادر و میدان‎های هوایی بین سال ۲۰۰۷ الی ۲۰۱۵، از سوی هفده کشور آسیایی صورت گرفته است. این سرمایه‌گذاری از ۱.۸ تریلیون دالر در سال ۲۰۰۷ به ۲.۳ تریلیون دالر در سال ۲۰۱۵ افزایش یافت که رشد سالانه ۲.۹ درصد را نشان می‌دهد.

۲- براساس تخمین مرکز اقتصادی آکسفورد، امکان دارد چین که به ‌تنهایی پنجاه درصد سرمایه‌گذاری‌های مذکور را تشکیل می‌داد، ۲۶ تریلیون دالر و شانزده کشور آسیایی دیگر، ۲۲.۴ تریلیون دالر را بین سال‌های ۲۰۱۶ الی ۲۰۴۰ سرمایه‌گذاری کنند.

۳- آسیا در آماده ساختن منابع بین سرمایه‌گذاری موجود و سرمایه‌گذاری موردنیاز برای آینده کمترین خلأ را داشت.

۴- در حالی که مطالعه همه‎جانبه در مورد اندازه تغییرات به میان آمده در زنجیره‌های ارزش، زنجیره‌های عرضه، سیستم‌ها و پروسه‌ها، افزایش در تجارت میان کشورهای آسیا و تجارت میان آسیا با مناطق دیگر جهان، برخاسته از اتصال است که اکنون وجود دارد. این تغییر و تحولات در حقیقت عالی‌ترین تحولات طی چهارصد سال اخیر بوده است.

واضح است که شیوع مرض کرونا، زندگی ما را مختل ساخته و تأثیرات مخرب بر وضعیت معیشتی ما گذاشته است. هر چند موارد ذیل در حال ظهور هستند.

۱- احتمال دارد سرمایه‌گذاری روی زیربنا، یک جزء اساسی و مهم برنامه‌ تشویقی کشورهای آسیایی در دوره پسا-کرونا باشد.

۲- تا زمان ایجاد موافقت‌نامه حکومتداری جهانی، با در نظرداشت این که آسیا به مرکز ثقل اقتصاد جهان مبدل گشته، احتمال دارد تمایل به منطقه‌گرایی تقویت گردد.

۳- با گسترش و توسعه میزان سرمایه‌گذاری روی زیربناها و شامل ساختن سرمایه‌گذاری‌های کشورهای آسیایی، احتمال مبدل شدن آسیا به یک بازیگر جهانی غالب در سرمایه گذاری روی زیربناها در دهه‌ی آینده وجود دارد.

۴- شناسایی مناطقی که در نقاط تقاطع (مانند چهارراه) قرار دارند و قبلاَ توجهی به آنها صورت نگرفته و سرمایه‌گذاری روی آن می‌تواند بر مؤثریت و بازدهی زنجیره‌های عرضه و ارزش، تأثیر چندبرابر بگذارد.

زیربناهای حیاتی بیشتر به عنوان سکتورها تعریف شده‌اند که سرمایه‎ها، سیستم‌ها و شبکه‌های آنان – فیزیکی یا مجازی – برای امنیت یک ملت یا یک منطقه، امنیت اقتصادی، مصؤونیت یا صحت عامه و غیره مهم و حیاتی ‌میباشد.

بزرگترین خطر به حیات مردم افغانستان و جهان  تروریزم است و مهم ترین راه مبارزه با تروریزم صلح با عزت و پایدار در افغانستان است. و یگانه راه حفظ صلح با عزت و پایدار در افغانستان، حفظ نظام جمهوری اسلامی افغانستان است. بناً پیوند منطقی که در سیاست خارجی افغانستان   ارائه شده ، حفظ جمهوری اسلامی افغانستان تامین صلح با عزت و پایدار نه تنها به نفع مردم افغانستان است بلکه مستقیماً به نفع منطقه و جامعه جهانی میباشد. با توجه به این مشترکات که داریم روی سه برنامه مستقیماً تمرکز سیاست خارجی خود را تامین می کنیم.

صلح در افغانستان ممکن است و به نفع همه باشد. ما با جامعه جهانی چهار منافع مشترک داریم.

  • مبارزه با تروریزم و تامین امنیت
  • مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان یافته
  • جلوگیری از مهاجرت های اجباری
  • جلوگیری از نقض حقوق بشر

منطقه ما؛ شش همسایه + قزاقستان  و در حدود ده کشور دیگر که در این منطقه اثر گذار هستند و ما باآنها برعلاوه مشترک داشتن چهار مسئله یاد شده مسئله پنجم مشترک با آنها را نیز داریم و آن این است که افغانستان میتواند با نقش عظیم خود درحصه اتصال اقتصاد منطقه یی باعث رشد اقتصادی افغانستان و منطقه شود. امروز علاقه مندی منطقه در همکاری اقتصادی با افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر در تاریخ معاصر افغانستان بوده است.

پروژه های منطقه ای مانند : تاپی ، کاسا 1000، بنادر گوادر و چاه بهار، وصل و امتداد خطوط ازبکستان – افغانستان،  ترکمنستان- افغانستان و ایران – افغانستان و وصل  آن با اسیا جنوبی که توسط کشور های    جهان و منطقه حمایت میشوند تسهیل کننده اتصال منطقه یی گردیده اند. افغانستان دارای تمدن تاریخی در منطقه بوده و از لحاظ جغرافیایی از اهمیت والا برخوردار میباشد و به عنوان قلب اسیا شناخته شده است.  ابتکارات جدید منطقه یی و جهانی ایجاب میکند تا باهم بیشتر کار کنیم و اقدامات عملی در این راستا جهت رسیدن به اهداف فوق اتخاذ نمائیم.

در صورت رسیدن به توافق صلح ما خواهان تضمیناتی را بشمول تضمین از شورای امنیت ملل متحد برای این صلح میباشیم و همچنان خواهان تعهدات همکاری سیاسی، مالی و امنیتی برای تحقق تعهدات دو جانبه صلح هستیم.

در هر چهار یا پنج نفر که در مقابل دولت افغانستان میجنگند یک نفر آن خارجی است و قرار نیست ما با آنها صلح کنیم. اینها باید از خاک افغانستان دور شوند. بنا ما باید با جامعه جهانی همکاری خود را در راستای مبارزه با تروریزم ادامه بدهیم و جامعه جهانی نیز در رابطه به تروریزم همکاری خود را با ما ادامه بدهد و مهم ترین نوع همکاری، حمایت از نظام جمهوری اسلامی افغانستان است.

مرام مردم ما اینست که از کمکهای بین المللی بی نیاز شوند. رشد اقتصادی در افغانستان مستلزم همکاری منطقه یی و بین المللی است. افغانستان باید یکبار دیگر نقش خود را که عبارت از نقطه وصل آسیای جنوبی و مرکزی است احیا کند.

افغانهای ما در خارج از افغانستان ظرفیت های دارند که از آن ظرفیت ها باید استفاده شود.

  • اولادهای شان با کمال خارجی و با قلب افغانی بزرگ شده اند و آنها را باید در بازسازی کشور خود سهم بدهیم.
  • از فرستادن پول های شان به افغانستان حمایت می نماییم
  • از  سرمایه گذاری  افغان های مقیم خارج  و قزاق ها  در افغانستان حمایت میکنم 
  • زمینه کار را برای افغان ها در خارج از کشور مساعد میسازیم
  • و خدمات قونسلی را به بهترین وجه آن انجام میدهیم

افغانستان هیچ گاهی نمیخواهد مرکز منازعات منطقه یی و بین المللی باشد. برعکس سیاست خارجی ما میخواهد منافع مشترک  را برای همه مساعد سازد. افغانستان اجازه نمیدهد هیچ همسایه در سیاست و حاکمیت ملی افغانستان تسلط داشته باشد.

مجموعه تبادلات تجارتی بین افغانستان و قزاقستان در سال 2018 به 852 میلیون دالر میرسید که از آنجمله صادرات افغانستان به قزاقستان 8 میلیون دالر بوده و صادرات قزاقستان به افغانستان 844 میلیون دالر میباشد. قزاقستان برای افغانستان یک شریک استراتیژیک سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی بحساب میرود. دو ملت برادر  باهم در گذشته های دور تا حال دوست دیرینه بوده اند. تولیدات قزاقستان خصوصآ در عرصه مصونیت غدایی برای افغانستان مهم است و افغانستان یکی از مارکیت های کلان صادرات آرد و گندم در منطقه برای این کشور  میباشد. تولیدات زراعتی بخصوص میوه خشک و تازه، سنگ قیمتی و نیمه قیمتی، و گیا های طبیعی افغانستان میتواند یک مارکیت خوب در قزاقستان داشته باشد. یکی از  اهداف عمده ما  را در بخش تبادلات تجارتی گسترش آن و ایجاد سهولت های بهتر برای تجار افغان و قزاق تشکیل میدهد. ظرفیت زیاد گسترش روابط موجود است و ما آماده هر گونه همکاری با شما خواننده گان گرامی درین عرصه میباشیم.

RSS
Follow by Email