محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم جمهوری قزاقستان با آقای تویلی کمک وف سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری ترکمنستان در جمهوری قزاقستان، در سفارت جمهوری ترکمنستان ملاقات تعارفی نمودند.

در این ملاقات محترم خوشحال فراهی سکرتر دوم و مسؤل بخش سیاسی و اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان نیز حضور داشتند.

 نخست از همه آقای کمک وف تشریف آوری ایشان را به سفارت جمهوری ترکمنستان خیر مقدم عرض نمودند.

سپس  محترم محمد فرهاد عظیمی، دولت جمهوری ترکمنستان را یک کشور دوست و برادر خطاب نموده و از روابط نیک دو کشور در دوره های مختلف یاد کردند. سپس سفیر جمهوری اسلامی افغانستان به سفر اخیر جلالتمآب محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به عشق آباد اشاره نموده، امضا موافقنامه همکاری های استراتیژیک و سایر موافقتنامه ها را برای هر دو کشور یک گام مثبت برای تحکیم روابط در سطوح مختلف بیان نمودند. ایشان در ادامه افزودند که روابط تركمنستان و افغانستان به عنوان دو کشور همسایه که حدود 750 کیلومتر با یکدیگر مرز مشترک دارند، همواره رو به رشد بوده‌ ‏است.

سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان خرسندی خویش را از روابط دو کشور در بخش های مختلف به شمول خط آهن آقینه، بندر تورغندی، پروژه تاپی، مسیر ترانزیت راه لاجورد، صادرات برق و فرآورده های نفتی و گازی ترکمنستان به افغانستان، همکاری ها در زمینه حمل و نقل ترانزیت کالا، ارتباطات، روابط فرهنگی و آموزشی ابراز نموده، ترکمنستان را از جمله دوستان صادق و پاک نیت برای افغانستان خطاب کردند. در ادامه ایشان بر تحکیم بخشیدن این روابط توسط هر دو طرف تاکید ورزیدند.

 آقای عظیمی آینده روابط اقتصادی، تجارتی، سیاسی و فرهنگی افغانستان و ترکمنستان را مثبت ارزیابی کرده و برای همتا ترکمن خویش تعهد سپرد تا با همکاری همدیگر این روابط را همچنان نیک و پایدار حفظ نمایند.

متعاقباً سفیر ونماینده فوق العاده جمهوری ترکمنستان در جمهوری قزاقستان محترم تویلی کمک وف با ابراز امتنان و قدردانی از حسن نیت و سخنان سفیر افغانستان تاکید بر حفظ این روابط در سطوح مختلف بین دو کشور نمودند.

آقای کمک وف، با ابراز خرسندی از سفر جلالتمآب رئیس جمهوری افغانستان به ترکمنستان، امضا توافقنامه همکاری های استراتیژیک را یک گام مثبت برای تقویه روابط دو کشور در دراز مدت بیان نمود. ایشان با تائید سخنان سفیر افغانستان، بیان نمودند که ترکمنستان افتخار دوستی و برادری را با افغانستان در همسایگی خویش دارد. سفیر ترکمنستان با اشاره به تاریخچه روابط دو کشور، بیان داشت که  افغانستان از اولین کشور هایی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت و در ادامه ایشان افزودند که افغانستان در طول تاریخ برای ترکمنستان از جایگاه خاصی برخوردار بوده است.

متعاقبأ سفیر جمهوری ترکمنستان با تشکری از آقای عظیمی، روابط دو سفارت را در جمهوری قزاقستان دوستانه و برادرانه یاد نموده، بیان کردند که ایشان حاضر هستند تا با سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در ابعاد مختلف همکاری های همه جانبه خویش را داشته باشند. تا اینکه روابط دو سفارت در جمهوری قزاقستان نیز به مانند روابط دو کشور مستحکم و برادرانه باقی بماند.

در اخیر سفیر افغانستان با ابراز امتنان از لطف و حسن نیت خوب سفیر جمهوری ترکمنستان در جمهوری قزاقستان، نشان دولت جمهوری اسلامی افغانستان را به سفیر جمهوری ترکمنستان تفویض نمودند و سفیران هر دو کشور برای تحکیم روابط برادرانه و خوب دو سفارت در جمهوری قزاقستان تاکید ورزیدند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email