محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان به دعوت دانشگاه ملی  “ال. ان. گامیلیوف ایروازیا” از آن دانشگاه دیدار و برای دانشجویان رشته روابط بین الملل آن در خصوص دستاورد های اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی افغانستان پس از سال 2014 لکچر علمی  ارائه نمودند.

خانم آمنه مینوی، سکرتر سوم و مسؤل فرهنگی و مالی سفارت نیز آقای عظیمی را همراهی مینمودند.

در  این دیدار نخست از همه آقای سید علی آوجو، رئیس مرکز بین المللی این دانشگاه تشریف آوری سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان را به آن دانشگاه آنها خیرمقدم عرض نموده و در مورد تاریخچه آن برای ایشان معلومات ارائه نمودند. سپس آقای آوجو با ارائه زندگی نامه سفیر و نماینده فوق العاه جمهوری اسلامی افغانستان، ایشان را برای دانشجویان معرفی نمودند.

سپس سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان با حضور در جمع دانشجویان دانشکده روابط بین الملل آن دانشگاه در خصوص دستاورد های اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی افغانستان لکچر علمی ارائه نمودند. آقای عظیمی سخنان خویش را با بیان “افغانستان از دید رسانه ها تا واقعیت های درونی” آغاز نمود. سفیر  و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان  اظهار داشتند افغانستان با وجود که همواره در عرصه دهشت افگنی، ناامنی، کشتار و ده ها مورد زننده دیگر سرخط خبر ها قرار میگیرد، با وجود آن، این کشور چهره ای حقیقی ای دارد که باید آن را نیز بشناسیم و از پیشرفت های آن آگاهی داشته باشیم.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان  با صحبت در خصوص دستاورد های سیاسی دولت جمهوری اسلامی افغانستان اظهار داشتند با وجودیکه افغانستان در سال 2014 اعتماد و حمایت شرکای بین المللی  خویش را از دست داده بود، با آن هم توانست در طی 4 سال اخیر نه تنها این اعتماد را دوباره کسب کند، بلکه تعداد شرکای بین المللی خویش را نیز افزایش دهد. از سوی دیگر، افغانستان برای اولین بار طرح ای را روی دست گرفت تا با طالبان مسلح که بزرگترین گروه دهشت افگنی در افغانستان میباشند، وارد میز مذاکره شود و به جنگ چندین ساله در افغانستان از طریق مذاکره، تفاهم و گفت و شنود پایان دهند. آقای عظیمی با اشاره به پروسه صلح افغانستان، بیان نمودند که حکومت افغانستان در تلاش این است تا در تابستان سال آینده به یک نتیجه قطعی  و نهایی در خصوص مذاکرات خویش با طالبان دست یابد.

از سوی دیگر، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان با صحبت در خصوص دستاورد های اقتصادی دولت جمهوری اسلامی افغانستان بیان نمود که افغانستان توانسته است از سه طریق، دهلیز هوایی، بنادر و ترانزیت شرکای تجارتی را افزایش و اقتصاد خویش را بلند ببرد. آقای عظیمی تاکید نمودند که افغانستان توانسته است پس از سال 2014 تعداد تفاهم نامه های همکاری خویش را با کشور های مختلف به شمول ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان، آمریکا، اتحادیه اروپا، ترکیه، چین، هندوستان، ایران و سایر کشور ها افزایش دهد، که در نتیجه میزان صادرات افغانستان به مراتب نسبت به سال های قبل از 2014 افزایش چشم گیری داشته است. افغانستان امروز یکی از صادر کننده گان قالین افغانی، میوه خشک، سنگ های قیمتی، زعفران و سایر اموال گرانبها به بازار های آمریکا، اروپا و آسیا میباشد.

سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان، دستاورد های اقتصادی این کشور را نتیجه تلاش های دولت افغانستان و همکاران بین المللی افغانستان خطاب نموده بیان داشتند، در صورتیکه اوضاع امنیتی افغانستان بهبود یابد، این کشور میتواند با استخراج منابع طبیعی خویش به یکی قدرت  های مهم اقتصادی در منطقه مبدل گردد.

متعاقباً دانشجویان دانشکده  روابط بین الملل دانشگاه  “ال. ان. گامیلیوف ایروازیا” از تشریف آوری سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان به دانشگاه آنها و ارائه لکچر در خصوص افغانستان ابراز امتنان و قدردانی نموده، سوالات متعددی را در خصوص موضوعات یاد شده از آقای عظیمی پرسیدند، که در مقابل سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان برای آنها پاسخ های قناعت بخش ارائه نمودند که مورد قبول تک تک آن ها قرار گرفت.

اقای سید علی آوجو رئیس مرکز بین المللی و خانم آقبته رئیس دانشکده روابط بین الملل دانشگاه “ال. ان. گامیلیوف ایروازیا” با ابراز امتنان و قدردانی از سفیر و نماینده جمهوری اسلامی افغانستان بابت وقت گذاری و تشریف آوری شان در دانشگاه آنها، خواهان ارائه لکچر های متعدد دیگر در خصوص موضوعات افغانستان شدند، تا باشد که دانشجویان این دانشگاه بتوانند در خصوص افغانستان از منابع دست اول معلومات کسب کنند.

سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان با خطاب این که دانشجویان رهبران آینده کشور های خویش میباشند، آمادگی خویش را از هر نوع همکاری با این دانشگاه اعلام نمود. در اخیر برای به تصویر کشیدن چهره دیگر افغانستان، نوار تصویری که دربرگیرنده دستاورد های مهم اقتصادی افغانستان بود را برای دانشجویان پخش نمودند، که مورد استقبال آن ها قرار گرفت.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email