محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم جمهوری قزاقستان با محترم اندراس بارانی، سفیر و نماینده فوق العاده مجارستان مقیم جمهوری قزاقستان در سفارت آن کشور دیدار تعارفی نمودند.  

                در این ملاقات در حالیکه محترم محمد حشم سعد، مستشار سفارت جمهوری اسلامی افغانستان نیز سفیر جمهوری اسلامی افغانستان را همراهی مینمودند، نخست از همه آقای بارانی تشریف آوری سفیر و مستشار سفارت جمهوری اسلامی افغانستان را به سفارت آن کشور خوش آمدید و خیرمقدم عرض نمودند.

                سپس آقای عظیمی با ابراز امتنان از پذیرایی آقای بارانی، در خصوص همکاری های دولت مجارستان در قالب همکاری های ناتو و تیم بازسازی ولایتی صحبت نموده از نقش آن کشور در جهت تامین امنیت و مبارزه با دهشت افگنی به نیکی یاد کردند. از سوی دیگر، آقای عظیمی دهشت افگنی را یک پدیده جهانی خوانده،  از تلاش همکاران و متحدین بین المللی افغانستان در جهت مبارزه علیه آن در داخل خاک افغانستان به نیکی یاد کرده، بیان داشتند که ما تنها در صورتی میتوانیم در منطقه امنیت سرتاسری داشته باشیم که در افغانستان صلح تامین باشد.

                سفیر جمهوری اسلامی افغانستان با یادآوری از همکاری های کشور مجارستان در خصوص بازسازی ولایت بغلان و مبارزه با دهشت افگنی، بیان نمودند که دولت مجارستان همیشه برای افغانستان و افغان ها یک دوست نیک بوده است. از اینکه مجارستان یک تعداد از سربازان خویش را در راستا مبارزه با دهشت افگنی در افغانستان از دست داده است، باعث اندوهگینی ما میباشد و اینکه ما افغان ها هیچ گاهی  جان فدایی سربازان مجارستانی در افغانستان را فراموش نخواهیم کرد.  سپس سفیر جمهوری اسلامی افغانستان بیان نمودند، برای این که بتوانیم این روابط را همچنان گرم و صمیمانه حفظ نمائیم، نیاز است تا روابط میان دو سفارت در جمهوری قزاقستان نیز تامین و برقرار بماند.

                متعاقباً سفیر و نماینده فوق العاده مجارستان با ابراز امتنان و قدردانی از آقای عظیمی بابت صحبت هایشان، بیان نمودند که مجارستان خویش را ملزم به همکاری دوامدار از افغانستان دانسته و حاضر است تا سال های سال در کنار این کشور باقی بماند. ایشان همچنان از برقراری روابط حسنه میان دو سفارت در جمهوری قزاقستان ابراز خرسندی نموده بیان داشتند  از اینکه سفارت ما کشور تاجکستان را نیز تحت پوشش خود دارد، لهذا در بعضی از موارد در خصوص تاجکستان، ازبکستان و ترکمنستان با آقای عظیمی مشورت های لازم را انجام خواهیم داد. آقای بارانی با خطاب به همکاری دوامدار میان دو سفارت،تاکید نمودند تا این همکاری ها باید در روابط دو کشور نیز تاثیر مثبت داشته باشد.

                در اخیر، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان با تقدیم تحفه ای به آقای بارانی، تاکید بر مستحکم نمودن روابط خویش کردند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email