به تاریخ 17 جنوری 2019 محترم محمد فرهاد عظیمی سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم جمهوری قزاقستان غرض ملاقات تعارفی با محترم اناتولی نیچکاسوف سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری بلاروس، مقیم جمهوری قزاقستان در سفارت آن کشور دیدار نمودند.

نخست از همه سفیر جمهوری بلاروس به سفیر ج.ا.ا. خوش آمدید عرض نموده برایشان آرزوی موفقیت و بهروزی نمودند.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز امتنان و قدردانی از پذیرایی آقای نیچکاسوف، بر تحکیم و مستحکم ساختن روابط دو کشور تاکید نموده، بیان داشتند که “ما همیشه در تلاش مستحکم نمودن روابط دو کشور در ابعاد مختلف، علی الخصوص روابط تجارتی هستیم.” متعاقباً سفیر جمهوری اسلامی افغانستان به سفر اخیر جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان به جمهوری بلاروس اشاره نموده، بیان داشتند که ایشان در سفر خویش به بلاروس دستاورد های خوبی داشته و بر مستحکم نگه داشتن روابط دو کشور نیز تاکید ورزیده بودند.

سپس سفیر جمهوری بلاروس با تائید سخنان آقای عظیمی بیان داشتند که سفارت خانه های دو کشور نیز باید برای تحکیم و مستحکم نگه داشتن روابط دو کشور با همدیگر همکاری نمایند. از سوی دیگر، سفیر جمهوری بلاروس به روابط تجارتی افغانستان با بلاروس اشاره نموده، بیان داشتند که معمول ترین اموال تجارتی بین دو کشور همانا خرید و فروش ماشین آلات زراعتی، مواد خام و وسایل بخش فناوری میباشد که هزینه مالی سالانه آن به یک ملیارد دالر میرسد.

در ادامه سفیر جمهوری بلاروس با یاد آوری از برنامه کانون دیپلماتیک که از طرف “کورپوس دیپلماتیک” برگزار میگردد، بیان داشتند که در چارچوب برنامه کانون دیپلماتیک سفارت جمهوری بلاروس برنامه های آموزشی، کنفرانس ها در دانشگاه های آستانه و سایر برنامه های مرتبط را برگزار می نماید که هیات دیپلماتیک سفارت خانه ها میتوانند در آن ها اشتراک ورزند.

متعاقباً سفیر و نماینده فوق  العاده جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز امتنان از دعوت سفیر جمهوری بلاروس در برنامه های سفارت شان، وعده سپردند تا در برنامه های متذکره اشتراک ورزیده و در مورد سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای دانشجویان دانشگاه های قزاقستان معلومات ارائه خواهند کرد.

در اخیر، دو طرف روی مستحکم نگه داشتن روابط دوستانه دو سفارت خانه به همدیگر اطمینان داده، ملاقات با تفویض تحفه ی به رسم احترام و نماد از فرهنگ افغانستان از جانب سفیر جمهوری اسلامی افغانستان به سفیر جمهوری بلاروس اختتام یافت.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email