محترم محمد فرهاد عظیمی  سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم جمهوری قزاقستان جهت ملاقات تعارفی با محترم مجید صمدزاده صابر سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی ایران مقیم جمهوری قزاقستان در سفارت جمهوری اسلامی ایران دیدار نمودند.

آقای صمدزاده تشریف آوری آقای عظیمی را به سفارت آن کشور خیرمقدم عرض نموده بیان داشتند که افغانستان و ایران در طول تاریخ با هم دیگر به عنوان برادر و دوست خوب بوده اند.

سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز امتنان و قدردانی از پذیرایی گرم سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی ایران، پیرامون روابط و همکاری های دو جانبه، حضور مهاجرین افغانستان در ایران و همچنان تحولات اخیر در افغانستان و منطقه بحث و تبادل نظر نمودند. سپس، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در خصوص سخنان اخیر محترم محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد نقش طالبان در آینده افغانستان، خواستار دیدگاه آقای صمدزاده شدند.

آقای صمدزاده در خصوص موضع کشورش در مقابل طالبان بیان نمودند که، دولت جمهوری اسلامی ایران در ملاقات خویش با نمایندگان طالبان به راه حل در بحران منطقه ای تاکید وزیده بیان داشتند که ایران به عنوان همسایه ای که با افغانستان مشترکات فرهنگی، تاریخی و اجتماعی طولانی مدتی دارد، خویش را ملزم به میانجیگری برای تحکیم صلح و ثبات در افغانستان میداند.

آقای صابر مذاکرات با طالبان را تنها راه حل برای تامین صلح در افغانستان خوانده و پا درمیانی ایران به عنوان همسایه افغانستان را تنها برای حل چالش های امنیتی این کشور خطاب کرد. در ضمن آقای صمدزاده بیان داشتند که طالبان جهت مبارزه و پیکار علیه گروه داعش در مناطق مرزی با افغانستان حاضر هستند تا با دولت ایران همکاری نمایند.  

در ضمن، آقای صمدزاده بیان داشتند که دو کشور  در عرصه مدیریت آب باید از سیاست برد برد که به نفع هر دو طرف میباشد، استفاده نمایند که ایشان در این خصوص طرحی را نیز با دولت جمهوری اسلامی ایران شریک ساخته اند. به گفته آقای صمدزاده، این طرح کمک میکند تا آب ها درست مدیریت شده، برای مناطق مرزی افغانستان با ایران برق مورد نیاز فراهم گردیده و برای افغان ها نیز اشتغال زایی میشود.

سپس، آقای عظیمی بیان داشتند که دو کشور در ابعاد مختلف دارای منافع مشترک میباشند و اینکه مساله صلح و ثبات در افغانستان برای ایران و منطقه یک امر ضروری دانسته میشود.

آقای صمدزاده از موجودیت مهاجرین افغانستان در ایران ابراز خوشی نموده و آنها را دوست٬ برادر و هم زبان خطاب نمودند.

در پایان سفیر جمهوری اسلامی افغانستان با اشاره به قدامت تاریخی ٬ تمدن و قلمرو مشترک دو کشور،  روابط دو طرف را دوستانه و برادرانه  بیان کرده تاکید ورزیدند که زمینه های همکاری در ابعاد مختلف باید میان دو کشور تقویه گردد تا باشد که به منافع هر دو طرف تمام شود.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email