محترم محمد حشم سعد مستشار سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم جمهوری قزاقستان در محفل فراغت 52 تن محصلین افغان دانشگاه ملی طبی اسفندیاروف در شهر آلماتا اشتراک نمودند.

در این محفل که محترم یار حسین‌ شغنی سرپرست، محترم فرهاد حیدری سکرتر دوم جنرال قونسلگری ج.ا.ا ، احمدالله وستوک رئیس دفتر فرهنگی آریانا در الماتا، محترم جنرال بصیر تجار افغان در الماتا ، محترم احمد ضیا تجار افغان در الماتا، پروفیسوران، دانشمندان، استادان و نماینده گان وزارت تحصیلات و علوم جمهوری قزاقستان نیز اشتراک داشتند، نخست از همه محترم طلعت سیدخانوف رئیس دانشگاه اسفندیاروف ایشان را به دانشگاه خوش آمدید گفته و به داکتران تازه فارغ تبریک عرض نموده و به ایشان آروزی موفقیت در تمام امور نمودند.

بعد از آن آقای سعد ضمن تقدیم نمودن دیپلوم ها به فارغ التحصیلان افغان بیانیه ذیل را ایراد فرمودند:

“بسم الله الرحمن الرحیم

خانم ها و آقایان، السلام و علیکم!

خوشحالم که امروز به نمایندگی از حکومت و سفارت ج.ا.ا مقیم جمهوری قزاقستان به مناسبت محفل فراغت 52 تن از محصلین جوان افغان که در یکی از دانشگاه های طبی که در سطح کشور قزاقستان و منطقه مطرح می باشد اشتراک نمایم.

به این مناسبت میخواهم قدردانی خویش را به دولت قزاقستان، به جناب محترم طلعت سیدخانوف رئیس دانشگاه ملی طبی اسفندیاروف، پروفیسوران، دانشمندان، استادان و به تمام کلکتیف این دانشگاه ابراز نمایم ابراز نمایم. ایشان نه تنها در آماده ساختن محصلین جوان ما منحیث کادر فنی بلکه در تعلیم و تربیه ایشان از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نورزیده اند.

کشور دوست و برادر جمهوری قزاقستان از سالهای متمادی است که در عرصه های مختلف از کمکهای بلاعوض شروع الی آماده ساختن کادرهای جوان در رشته های مختلف که کشور ما به آن نیاز دارد ما را یاری و همکاری نموده است. در اینجا جا دارد تا یکبار دیگر از جلالتمآب محترم نورسلطان نظربایف رئیس جمهور نخست جمهوری قزاقستان از جانب خویش و مردم افغانستان قدردانی و سپاسگزاری نمایم، اعطای یکهزار بورسیه که از ابتکارات شخص رئیس جمهور نخست قزاقستان می باشد تا به حال ادامه دارد که محصلین ما بعد از فراغت نه تنها با فراگیری علم و دانش بوطن برمیگردند بلکه فرهنگ، زبان و کلتور مردمان قزاق را با خود میبرند که آنها بعدا در تحکیم روابط دوستانه بین دو کشور مثمر بوده و پل ارتباطی میباشد، آرزو دارم تا این بورسیه ها ادامه پیدا کند.

آرزومندم تا تمام فارغین افغان که داکتران جوان میباشند با اندوخته های علمی، فنی و طبی خویش مصدر خدمت به مردم رنجدیده ما گردند.

در اخیر یکبار دیگر از تمام استادانی که در این عرصه زحمت کشیده اند تشکر می نمایم و برای محصلین عزیز بهترین تبریکات خویش را ابراز نمایم و برای رئیس اسبق این دانشگاه مرحوم ایکان ایکانویچ بهشت برین آرزو دارم.

زنده باد دوستی بین کشور افغانستان و قزاقستان.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email