جناب محمد فرهاد عظیمی سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان با جناب کومار آق سقال وف حاکم منطقه قزاقستان شمالی در مقر حاکمیت قزاقستان شمالی در شهر پیتروپاولسک جمهوری قزاقستان ملاقات نمودند.

در این ملاقات که از جانب سفارت ج.ا.ا محترم امان الله څمکنی سکرتر دوم و مسئول سیاسی و اقتصادی این سفارت و از جانب حاکمیت قزاقستان شمالی محترم ایربولات بیکشنوف رئیس اداره زراعت منطقه قزاقستان شمالی همچنان نماینده گان شرکت های تجارتی افغانی و قزاقی نیز حضور داشتند، طرفین روی موضوعات مختلف از جمله امکان تبادله اجناس و محصولات قزاقستانی با محصولات افغانی بحث و تبادل نظر نمودند.

در نخست، آقای آق سقال وف، تشریف آوری سفیر جمهوری اسلامی افغانستان را به شهر پیتروپاولسک خوش آمدید عرض نموده بیان داشتند که ایشان آماده اند تا با دولت افغانستان همکاری های متعددی داشته باشند. ایشان با صحبت در خصوص قزاقستان شمالی، بیان نمودند که منطقه قزاقستان شمالی موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی دارد. این منطقه همزمان به سه منطقه فدراتیف روسیه از جمله تیومین، اومسک و کورگان ( قرغان) محدود می شود که در این مناطق حدود 6 میلیون نفر زیست دارند. 70 درصد از کل محموله از اروپا به شرق دور و چین انتقال میابند، از طریق پتروپاولسک عبور می کند. صادرات، سرمایه گذاری و بخش زراعت در این منطقه سالانه رو به افزایش است که در مقایسه با سال 2018، سرمایه گذاری ها با 14 درصد افزایش یافته است.

متعاقباً سفیر جمهوری اسلامی افغانستان، با ابراز امتنان و قدردانی از آقای آق سقال وف جهت پذیرایی گرم از ایشان و پیشنهاد ایجاد همکاری های دو جانبه بیان نمودند که دولت افغانستان علاقه مندی در جهت ایجاد همکاری دو جانبه با قزاقستان شمالی طی موافقتنامه دو جانبه دولت با دولت دارند. ایشان با صحبت در خصوص ایجاد همکاری های دو جانبه، پیشنهادات ذیل را به نمایندگی از دولت افغانستان ارائه نمودند:

امضای تفاهمنامه بین حکومت جمهوری اسلامی افغانستان و شهر پیتروپاولسک و منطقه قزاقستان شمالی الی چهارم اگست 2019 جهت برقراری روابط اقتصادی و تجارتی.

بررسی امکان تجارت متقابل و معامله جنس به جنس که در این صورت حکومت افغانستان از قزاقستان گندم خریداری نموده و در مقابل محصولاتی چون میوه جات، سبزی جات، سنگ های نیمه قیمتی و زینتی و دیگر اشیای مورد ضرورت را به قزاقستان صادر خواهد نمود؛

امضای موافقتنامه در حصه تضمین شرکت های صادر کننده گندم به افغانستان توسط حکومت قزاقستان؛

بحث در مورد ظرفیت منطقه در تخصیص سهمیه خاص گندم برای دولت افغانستان؛ آقای عظیمی بیان نمودند که دولت افغانستان سالانه به بیش از 1.6 میلیون تن گندم از قزاقستان ضرورت دارد، و این که به چی اندازه آن را قزاقستان شمالی میتواند فراهم بسازد ما به همان اندازه را به نرخ بازای خریداری میکنیم.

بررسی امکان بازاریابی برای محصولات افغانی در سه شهر روسیه (اومسک، چیلیابینسک و کورگان) که هم سرحد با شهر پیتروپاولسک اند؛

توافق روی ایجاد میکانیزم حل مشکلات تجار افغانی بشمول قضایای که فساد اداری سد راه حل شدن آنها شده اند؛

بررسی دلایلی که مانع اجرای حکم محکمه در قضایای که به نفع تجار افغان فیصله شده اند میشوند؛

مشکلات و چالش های بازرگانان افغان برای حکومت افغانستان بسیار مهم است و باید در تمام سطوح مورد توجه قرار گیرد و به زودی حل شود.

متعاقباً آقای آق سقال وف بر اهمیت زمین های زراعتی منطقه قزاقستان شمالی اشاره نموده فرمودند که این منطقه در سطح کشور از مطلوب ترین زمین های زراعتی برخوردار بوده و یک سوم محصولات تمام کشور در اینجا تولید می شود. ایشان همچنان افزودند که هر سال، دهاقین بیش از 5 میلیون تن غله و یک میلیون تن دانه های روغنی برداشت می کنند. گندم، آرد، جو و بسیاری دیگر از محصولات زراعتی این منطقه به افغانستان نیز صادر می شود.

بعداً وی روی متنوع بودن محصولات زراعتی در منطقه قزاقستان شمالی اشاره نموده فرمودند که وظیفه ما این است که در آوردن تنوع در بخش زراعت در کشور اطمینان حاصل کنیم. ما به آرامی، به تدریج، به این کار خواهیم پرداخت. یک منطقه بسیار بزرگ به اندازه یک میلیون هکتار زمین مخصوص کاشت محصولات روغنی میباشد. همچنان ما دو میلیون هکتار زمین را گندم میکاریم. بازار افغانستان از اهمیت زیادی برخوردار بوده که  ما به طور سنتی تجارت نموده ایم و امیدواریم که در آینده نیز به همکاری شما این روند بیشتر از پیش ادامه یابد.

آقای آق سقال وف، روی موضوع حل مشکلات تجار افغانی اشاره نموده افزودند: ” با درنظرداشت حساسیت موضوع و ضرر آن به روند تجارت دو طرف حاکمیت قزاقستان شمالی و خود بنده نیز شامل مسئله حل قضایای تجار خواهیم شد. البته، وظیفه ما این است که به سرمایه گذاران کمک کنیم و از آنها حمایت کنیم. ما متعهد به حمایت از تجار و سرمایه گذاران بوده و  تا حد امکان تلاش می نمایم تا معاملات شان از مصوونیت لازم برخوردار باشد. اگر چه این یک معامله خصوصی است، اما در عین حال، در زمانی که یک شهروند خارجی به اینجا برای تجارت می آید، دولت باید از وی حمایت نموده و زمینه های تجارت مصون و مستمر را برایشان مساعد سازد”

بعد از آن آقای ایربولات ایکشینوف رئیس اداره زراعت قزاقستان شمالی روی ازدیاد تولیدات زراعتی و صادرات آن اشاره نموده گفتند که از شروع سال 2019، الی الحال بیش از 60 هزار تن محصولات با ارزش بیش از 13 میلیون دالر صادر شده است. با توجه به پیش بینی ها، انتظار میرود که ما امسال حاصلات خوبی داشته باشیم، و من فکر می کنم که صادرات به افغانستان همچنان ادامه خواهد یافت. همکاری با افغانستان یک فرصت خوبی برای افزایش پتانسیل صادرات کشور است. رئیس جمهور نخست کشور حکم داده بود که صادرات را دو برابر افزایش دهد. امیدوارم جلسه امروز، انگیزه بیشتری برای همکاری ایجاد کند.

متعاقباً سفیر جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز امتنان و قدردانی از آقای آقسقالوف و همکاران شان، یکبار دیگر تاکید نمودند تا دو طرف هر چه زودتر روی تفاهمنامه همکاری دو جانبه کار نموده و آن را جهت امضا در فورم اقتصادی که قرار است به تاریخ 01 الی 04 آگست 2019 در آلماتا برگزار گردد، آماده امضا سازند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email