محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم در جمهوری قزاقستان در فورم تجارتی و نمایشگاه تولیدی تحت نام  “افغانستان: مسیر های جدید تجارت” اشتراک نمودند.

فورم تجارتی و نمایشگاه تولیدی که به همکاری دفتر اتشه تجارتی افغانستان مقیم در آلماتا و تمویل مالی دفتر نمایندگی ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین المللی برای 4 روز برگزار شده بود، در آن در حدود 60 شرکت مختلف تجارتی از بخش های صنعتی و تولیدی از افغانستان اشتراک نموده بودند.

در مراسم افتتاحیه فورم تجارتی محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم در جمهوری قزاقستان، محترم کریستوفر ایدواردی، ریس برنامه های نمایندگی ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین المللی در آسیایی میانه، آقای اومرتای بیتیموف، سفیر اسبق قزاقستان در افغانستان، آقای احمد ضیا سیدخیلی، اتشه تجارتی افغانستان مقیم در آلماتا، آقای ایرلان ایساکوف، رئیس نمایندگی خارجه قزاقستان در آلماتا، و آقای نیتین مادهف، معاون ریس نمایندگی در امور افغانستان دفتر نمایندگی ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین المللی برای افغانستان و پاکستان، و سایر مهمانان و تجار محترم از هر دو کشور حضور داشتند.  

در این فورم، نخست از همه، محترم محمد فرهاد عظیمی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای مهمانان و تجار محترم از هر دو کشور خوش آمدید عرض نموده، در خصوص دستاورد های اقتصادی و تجارتی افغانستان در چند سال اخیر صحبت نمودند. آقای عظیمی اتصال منطقوی را یک امر مهم در خصوص ایجاد همکاری های اقتصادی و تجارتی دانسته، تاکید بر افزایش آن ها نمودند.

ایشان راه اندازی فورم های تجارتی و نمایشگاه های تولیدی را با اهمیت دانسته و تاکید نمودند تا با ایجاد هم چنین نمایشگاه ها نه تنها میتوانیم روابط تجارتی میان افغانستان با کشور های منطقه را تحکیم بخشیم، بلکه باید برای اموال افغانستان نیز بازاریابی صورت بگیرد تا تجار ما بتوانند به سهولت تمام اموال خویش را در کشور های منطقه به فروش برسانند.

سپس، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان یکجا با مهمانان و تجار هر دو کشور با قطع نوار، فورم تجارتی را رسماً افتتاح نمودند. سپس تجار هر دو کشور در نشست های جداگانه با سفیر جمهوری اسلامی افغانستان و اتشه تجارتی افغانستان مقیم در آلماتا روی فرصت های تجارتی بین دو کشور بحث و تبادل نظر نمودند.

متعاقباً آقای عظیمی، با اشتراک در مراسم افتتاحیه نمایشگاه صنایع دستی و تولیدی افغانستان یکبار دیگر روی گسترش روابط تجارتی تاکید نمودند. ایشان از بازدیدکنندگان نمایشگاه تقاضا نمودند تا با محصولات و فرآورده های افغانستان آشنایی بیشتر پیدا کنند تا بتوانیم در چارچوب توافقنامه های مختلف، صادارت از افغانستان به قزاقستان را گسترش دهیم.

در اخیر طی دو روز نمایشگاه، تجار محترم افغان توانستند با به نمایش گذاشتن محصولات و تولیدات شرکت های خویش توجه شهروندان قزاقستان را به محصولات افغانستان جلب نمایند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email