محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم جمهوری قزاقستان در همایش “گردشگری بین المللی اولیتاو” به دعوت والی حوزه کرگنده و ریس گردشگردی ( توریسم) قزاقستان در شهر ژیزقزغان ، ولایت قره غنده در قلب قزاقستان اشتراک نمودند.

در این همایش که رئیس جمهور قزاقستان جلالتمآب قاسم جومارت توکایف، وزیر فرهنگ قزاقستان،  سفیران کشور های مختلف مقیم قزاقستان و سازمان های مختلف اشتراک نموده بودند، نخست از همه رئیس جمهور قزاقستان تشریف آوری روسای نمایندگی های سیاسی و سازمان های  بین المللی را در این همایش خوش آمدید عرض نموده و بیان داشتند که قزاقستان از جمله کشور های است که دارای زندگی روستایی و عنعنوی میباشد.  ایشان با صحبت در خصوص  فرهنگ، عنعنات وزندگی روستایی قزاقستان، برگزاری همچو همایش را جهت معرفی بهتر و بیشتر  قزاقستان به جهانیان مثمر خوانده، تاکید نمودند تا  از طریق راه اندازی همچو همایش ها بتوانیم میزان گردشگری به قزاقستان را افزایش  دهیم.   جلالتماب توکایف از سفرا خواست تا شهروندان کشور متبوع خویشرا تشویق نمایند از ساحات مختلف قزاقستان که جاذبه های گردشگری دارد، دیدن نمایند.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز امتنان و قدردانی بابت راه اندازی همچو همایش مشترک و دعوت نمایندگی های سیاسی مقیم در قزاقستان، بیان داشتند از این که افغانستان نیز از جمله کشور های است که دارای فرهنگ، عنعنات کهن، و زندگی روستایی مختلف  میباشد که از اهمیت تاریخی خاص ای برخوردار است. بناً تقاضا ما این است تا در آینده ها  همایش های مشترک با اشتراک نمایندگان افغانستان دایر گردد تا افغانستان نیز بتواند فرهنگ و عنعنات خویش را در کنار سایر کشور های به معرفی بگیرد. سفیر افغانستان یکجا با سایر مهمانان به سر مقبره جوشا خان پسر ارشد چنگیزخان رفته و از معماری مقبره  که یکی از اماکن گردشگری در نزدیکی ژیزقزغان می باشد، دیدن نمودند.

قابل یاد آوری است که همایش فعلی با حضور کشور های ایران، مغولستان، آذربایجان، صربستان، ونزولا و سایر کشور های منطقه جهت به نمایش گذاشتن مشترکات فرهنگی و تاریخی آنها برای 4 روز در شهر ژیزقزغان قزاقستان برگزار میشود. در این همایش میراث های فرهنگی کشور های اشتراک کننده به گردشگران به نمایش گذاشته میشود تا بتوانند از این طریق  فرهنگ و عنعنات خویش را به سایر کشور ها به معرفی بگیرند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email