سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم نورسلطان، از صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور تجلیل به عمل آورد.

در محفل با شکوه که به این مناسبت برگزار گردیده بود بیشتر از 300 مهمان از  نمایندگی های سیاسی، سازمان های بین المللی و منطقه ای، ادارات دولتی قزاقستان، نهاد های علمی، شهروندان و تجار افغان مقیم آلماتا اشتراک ورزیده بودند.

در این محفل با شکوه که محترم رستم بیگاری، معین وزارت تحصیلات  عالی جمهوری قزاقستان اشتراک داشتند، نخست از همه با پخش سرود ملی  دو کشور محفل رسماً آغاز شد. محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم جمهوری قزاقستان با ابراز امتنان و قدردانی از تشریف آوری مهمانان در محفل صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور، در خصوص تاریخچه استقلال و صد سال پسا استقلال صحبت نمودند.

ایشان بیان داشتند که جمهوری اسلامی افغانستان امسال در کنار صدمین سالگرد استقلال خویش، از صد سال دیپلماسی مدرن نیز جشن میگیرد. آقای عظیمی با صحبت در خصوص پیشرفت های موجود  در افغانستان  در 18 سال گذشته، بیان داشتند که افغانستان امروزه به هیچ شکلی با افغانستان 18 سال قبل قابل مقایسه نبوده و این کشور از هر لحاظ در تمامی بخش های پیشرفت های چشم گیری داشته است.

 ایشان بیان داشتند که امروزه افغانستان در بخش اقتصادی رشد قابل ملاحظه ای داشته که و به همین خصوص اموال این کشور به نقاط مختلف جهان صادر میشود. ایشان بیان داشتند که هم اکنون اموال صادارتی افغانستان به بازار های آمریکا، اروپا و آسیا صادر میشود که رضایت خریداران خویش را کسب نموده است.

از سوی دیگر، آقای عظیمی با صحبت روی جایگاه سیاسی و دیپلماتیک افغانستان، بیان داشتند که افغانستان از لحاظ سیاسی و دیپلماتیک در یک جایگاه خیلی خوبی قرار دارد. ایشان بیان داشتند اگرچه افغانستان بعد از کسب استقلال نیز با فراز و نشیب ها و چالش های زیادی به شمول تجاوز قشون سرخ بر افغانستان، مبارزه با دهشت افگنی، رژیم سیاه طالبان  داشته است، اما با آن هم تلاش ورزیده تا جایگاه سیاسی و دیپلماتیک خویش را بلند ببرد. با این حال، امروز افغانستان با داشتن کدر برجسته  و تحصیل یافته توانسته است که در بخش دیپلماتیک نیز رشد قابل ملاحظه ای داشته باشد و با افتتاح نمایندگی های سیاسی خویش و گسترش آن در کشور های مختلف جهان، تاکید بر برقراری روابط نیک با کشور های جهان را دارد.

آقای عظیمی، با صحبت در بخش سیاسی بیان داشتند که ما از تلاش های و اعلام حمایت دولت قزاقستان از پروسه صلح افغانستان ابراز امتنان و قدردانی میکنیم، و تاکید داریم که افغانستان به صلح عزت مند باورمند بوده که این صلح تنها از طریق گفتگو های مستقیم افغان ها بدست بیاید. تاکید ما به پروسه صلح تحت رهبری و مالکیت افغان ها میباشد.

سپس، ایشان با صحبت در خصوص روابط افغانستان و قزاقستان، بیان داشتند که دو کشور از دیر زمانی روابط نیک و برادرانه باهمدیگر داشته و اینکه افغانستان از جمله اولین کشور های بود که استقلال قزاقستان را به رسمیت شناخت. ایشان بیان داشتند که جلالتمآب محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان برای قزاقستان جایگاه همسایه را داده و باورمند هستند که دو کشور میتواند این روابط برادرانه خویش برای سال های طولانی حفظ و آن را گسترش دهد.  ایشان بیان داشتند افغانستان و قزاقستان میتوانند با افزایش میزان داد و ستد تجارتی به اقتصاد خویش کمک چشم گیر نموده و روابط تجارتی خویش را نیز افزایش دهند. ایشان تاکید ورزیدند که افغانستان و قزاقستان میتواند با امضا موافقتنامه های دو جانبه خویش، روابط تجارتی را افزایش وداد و ستد تجارتی خویش را نیز بلند ببرد.

ایشان همچنان بیان داشتند که جلالتمآب اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در سفر های خویش در سال 2017 ملاقات های متعهددی با رئیس جمهور قزاقستان، صدراعظم و سایر مقامات این کشور داشته اند که هر کدام به نوبه خود نقش موثر در تحکیم روابط دو جانبه داشته است.

متعاقباً محترم رستم بیگاری، معین وزارت تحصیلات و علوم جمهوری قزاقستان با ابراز امتنان و قدردانی از محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان بابت دعوت شان، بیان داشتند که افغانستان و قزاقستان به عنوان دو کشور دوست و برادر همیشه تلاش نموده اند تا این همکاری ها گسترش یابد. ایشان قزاقستان را یک دوست نیک افغانستان یاد کرده بیان داشتند که این کشور تلاش میورزد تا در بخش های مختلف افغانستان را حمایت نماید.

آقای بیگاری با صحبت در خصوص روابط دو کشور و همکاری های قزاقستان، بیان داشتند که قزاقستان در بخش های مختلف برای افغانستان همکاری نموده است که میتوان به فراهم سازی 1000 بورس تحصیلی برای دانشجویان افغان، حمایت از افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد، کمک های بشردوستانه، فراهم سازی 30 بورسیه سالانه برای دانشجویان افغان در دراز مدت، میزبانی از 40 بورسیه تحصیلی برای خانم های افغان در قزاقستان و سایر موارد همکاری ها اشاره نمود.

ایشان داد و ستد تجارتی میان دو کشور را ارزنده دانسته، بیان داشتند تا این داد و ستد باید گسترش یابد. ایشان با تائید حرف های سفیر جمهوری اسلامی افغانستان، تاکید ورزیدند که نیازا ست تا دو کشور موافقتنامه های همکاری دو جانبه را به امضا برساند تا در اثر آن بتوانیم میزان داد و ستد میان دو کشور را افزایش دهیم.

 متعاقباً سفیر جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز امتنان و قدردانی از معین وزارت تحصیلات و علوم جمهوری قزاقستان، تحفه فرهنگی افغانستان را برایشان تقدیم نمود. همچنان در این محفل با شکوه فرهنگ و عنعنات افغانی هم به اشتراک کننده ګان به نمایش ګذاشته شد.  سپس مهمانان و اشتراک کننده گان محفل بعد از صرف طعام شب هر کدام به نوبه خویش از سفیر جمهوری اسلامی افغانستان ابراز امتنان بابت دعوت نموده از صدمین سالگرد استقلال افغانستان را مبارک باد عرض نمودند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email