محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر ونماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان به دعوت رئیس اداره مبارزه علیه فساد اداری تحت اثر رئیس جمهور قزاقستان، در هشتمین اسامبله اعضای اکادمی بین المللی مبارزه علیه فساد اداری اشتراک ورزیدند.

در این اسامبله که محترم امان الله څمکنی، سکرتر دوم و مسئول سیاسی و اقتصادی سفارت نیز حضور داشتند، نخست از همه خانم کریستین پون هوفانگل، رئیس مسول اکادمی بین المللی مبارزه علیه فساد اداری تشریف آوری اعضا اکادمی را خوش آمدید عرض نموده بیان داشتند که امروز اکادمی با 78 عضو خویش قرار است هشتمین اسامبله خویش را در شهر نورسلطان دایر و روی موضوعات مهم و مرتبط  به اکادمی بحث کنند.

متعاقباً آقای زوراب اباشیدز، سفیر جمهوری گرجستان مقیم جمهوری قزاقستان که به نمایندگی از آقای گوچه لاردکی پاندیز، معین وزارت عدلیه گرجستان و رئیس هفتمین اسامبله اکادمی بین المللی فساد اداری اشتراک ورزیده بود، رسماً اسامبله را آغاز نمود. ایشان از همکاری کشور های مختلف در بخش های مالی برای اکادمی ابراز امتنان و قدردانی نموده، بیان داشتند که نیاز است تا تمامی کشور های عضو در خصوص موارد مالی با اکادمی همکاری های لازم و همه جانبه خویش را داشته باشند تا بتوانیم به اهداف آن به خوبی دست یابیم.

سپس، آقای کرومبیک کوشیربایف، وزیر دولت جمهوری قزاقستان که به نمایندگی از رئیس جمهور قزاقستان، جلالتمآب قاسم جومارت توکایف تشریف آورده بودند، با صحبت در خصوص نقش و جایگاه اکادمی، بیان داشتند که این مرکز باعث شده تا در کشور های زیادی ما بتوانیم کدر های مسلکی در خصوص مبارزه با فساد اداری را آموزش دهیم. ایشان از نقش موثر این اکادمی در امر مبارزه با فساد اداری در کشور های جهان صحبت نموده و بیان داشتند که در قزاقستان واحد مبارزه علیه فساد اداری تحت اثر رئیس جمهور قزاقستان که یکی از همکاران نزدیک اکادمی میباشد، توانسته است در چند سال اخیر دستاورد های چشمگیری در خصوص مبارزه علیه فساد اداری داشته باشد.

متعاقباً اشتراک کننده گان از کشور های مختلف هر کدام به نوبه خویش از فعالیت های کشور  خود در امر مبارزه با فساد اداری صحبت نموده و نقش خویش را در خصوص کاهش این پدیده  مثبت بیان داشتند. اشتراک کننده ګان به پاسخ این سوال که چګونه میتوانیم با فساد مبارزه کنیم، بیان داشتند: ۱- در مبارزه علیه فساد اداری نیاز است تا برای مردم ذهنیت عامه داده شود. ۲- در مبارزه علیه فساد اداری نیاز است تا از طریق رادیو، تلویزیون، صفحات اجتماعی برای مردم کمپاین های ګسترده تر برګزار شود . ۳-  مبارزه علیه فساد اداری باید در جامعه بشکل یک فرهنګ مروج شود. ۴- کشور ها باید در امر مبازره علیه فساد اداری یک سلسله قوانین را وضع کند تا بتواند سطح فساد اداری را کاهش دهد . ۵- دولت ها باید ادارات مبازره علیه فساد اداری را مکافات و تشویق نمایند. از سوی دیگر رئیس  و اعضا اکادمی بین المللی مبارزه با فساد اداری از تمامی کشور های تقاضا نمودند، برای این که بتوانیم اهداف و برنامه های این اکادمی را به خوبی تطبیق و عملی نمائیم، نیاز است تا   تمامی کشور های عضو به هر اندازه ممکن، سالانه از این اکادمی حمایت مالی کنند تا در عوض اکادمی بتواند که خدمات و برنامه های خویش را دوباره در تمام همین کشور ها تطبیق کند.

با این حال، این اسامبله که برای سه روز برگزار گردیده بود، در طی دو روز دیگر، کشور های عضو روی موارد بودجه وی، برگزاری نهمین دور اسامبله، فعالیت ها و دستاورد های اکادمی،پشنهاد کشور بنګلادیش در رابطه به  میزبانی از دهمین اسامبله در سال ۲۰۲۱ در شهر داکا ، برنامه های بعدی و افزایش بودجه این اکادمی به طور مفصل بحث و گفتگو صورت گرفت.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email