محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم جمهوری قزاقستان طی سفر رسمی به شهر آلماتا، در مراسم  که به مناسبت پذیرایی از 30 تن بانوان افغان که برای فراگیری تحصیلات خویش به جمهوری قزاقستان آمده بودند، اشتراک ورزیدند.

در این مراسم که محترم رومان واسیلینکو، معین وزارت امور خارجه جمهوری قزاقستان، محترم سوین اولوف کارلسون، سفیر ورئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در جمهوری قزاقستان، آقای یعقوب بیریش، رئیس دفتر UNDP مقیم جمهوری قزاقستان، رئسا دانشگاه ها در آلماتا، نماینده دانشجویان و استادان اشتراک ورزیده بودند، در نخست خانم گلمیره قرغان بایوفه، رئیس دانشگاه مدیریت آلماتا، با ابراز امتنان و قدردانی از تشریف آوری همه ای مهمانان، بیان داشتند که امروز جای خرسندی است که برای اولین بار گروپ از خانم های افغان جهت فراگیری تحصیلات خویش به قزاقستان آمده اند.

سپس، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز امتنان و قدردانی از اتحادیه اروپا جهت تمویل مالی این پروژه، و از دفتر محترم UNDP جهت تطبیق و از دولت قزاقستان جهت میزبانی از این پروژه بزرگ ابراز امتنان و قدردانی نمودند. سپس ایشان بیان داشتند که برای اولین بار است که قزاقستان میزبان یک گروپ بزرگ از بانوان افغان است که جهت فراگیری تحصیلات خویش به این کشور آمده اند. ایشان خطاب به دانشجویان، بیان نمودند که افغانستان امروزه بیشتر از هر زمان دیگر به کدر های تحصیل یافته خویش نیازمند است، بناً نیاز است تا شما دانشجویان در این مدت از امکانات فراهم شده به بهترین وجه ممکن استفاده نمائید تا باشد که مصدر خدمت به مردم و کشور خویش گردید.  آقای عظیمی، گسترش نقش و جایگاه خانم ها  را در سال های اخیر در افغانستان ارزنده دانسته، تاکید ورزیدند که دولت افغانستان همیشه تلاش می ورزند تا خانم های توانا در سطح رهبریت قرار گیرند.

از سوی دیگر، آقای کارلسون  با صحبت در خصوص نقش خانم ها بیان داشتند که خانم ها نقش موثری در خصوص رشد اقتصادی و ایجاد فرصت های اقتصادی در کشور خویش میداشته باشند.  ایشان همچنان بیان داشتند که با در نظر داشت تعهد اتحادیه اروپا در قبال افغانستان و آُسیایی میانه، ما باورمند هستیم که با تطبیق پروژه فوق میتوانیم سه کشور ( افغانستان، ازبکستان و قزاقستان) را به همدیگر وصل  و روابط اقتصادی و اجتماعی شان را تحکیم بخشیم. برعلاوه ایشان تاکید ورزیدند که این عمل در خصوص تحکیم صلح و ثبات و حل مشکلات امنیتی نیز میتواند که موثر تمام شود.

سپس آقای یعقوب بیریش با صحبت روی فراهم سازی زمینه تحصیلات برای خانم های افغان بیان نمودند که  رشد اقتصادی خانم ها، تساوی جنسیتی و فراهم سازی زمینه تحصیلات برای خانم ها از جمله اولویت های اساسی UNDP در سرتاسر جهان میباشد. ایشان بیان نمودند  که  امروز جای افتخار است که ما  اولین پروژه تحصیلی را برای خانم های افغان رسماً آغاز میکنیم و 30 دختر خانم تحصیلات خویش را در قزاقستان سپری خواهند نمود.

متعاقباً آقای رومان واسیلینکو، با ابراز امتنان و قدردانی از اتحادیه اروپا و دفتر محترم UNDP و سفارت جمهوری اسلامی افغانستان جهت هماهنگی و  پیشبرد امور در خصوص تطبیق این پروژه بزرگ در جمهوری قزاقستان، بیان نمودند که امروز جای خرسندی است که ما اولین گروه خانم های افغان را در قزاقستان میزبانی میکنیم. ایشان بیان داشتند که جمهوری قزاقستان همیشه تلاش ورزیده تا امکانات و زمینه های تحصیلی بهتری را برای دانشجویان فراهم سازد.

در اخیر، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان یکبار دیگر برای دانشجویان تاکید ورزیدند تا از امکانات موجوده به خوبی استفاده نمایند و اینکه سفارت و جنرال قونسلگری جمهوری اسلامی افغانستان همیشه حاضر است تا با ایشان همکاری نزدیک داشته باشند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email