محترم محمد حسن فیضی، رئیس همکاری های امنیتی و امور سرحدی وزارت امور خارجه و محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم جمهوری قزاقستان در نشست میز گرد تحت نام “افغانستان و OSCE: تحکیم فرصت ها برای مشارکت و همکاری” با مقامات کشور قزاقستان و سفرای سازمان امنیت و همکاری در اروپا (OSCE) در شهر نورسلطان اشتراک ورزیدند.

در این نشست که از جانب دولت افغانستان محترم صفی الله دلاور، مسول اولویت های سیاست خارجی ریاست دفتر مقام وزارت، محترم امان الله څمکنی، سکرتر دوم سفارت افغانستان مقیم نورسلطان، محترم احمد کامل صافی، مسول دسک OSCE در سفارت و نمایندگی دایمی افغانستان مقیم ویانا، آقای مختار تیلبوردی، وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان، سفرای سازمان امنیت و همکاری در اروپا، سفرا و نمایندگان سازمان های منطقه ای و بین المللی مقیم نورسلطان نیز اشتراک داشتند.

وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان، افغانستان را کشور دوست و برادر خوانده تاکید برای ثبات و امنیت در افغانستان نمودند. ایشان از آمادگی قزاقستان در خصوص کمک و همکاری با دولت افغانستان در جهت برقراری صلح و ثبات سخن گفته، بیان داشتند که مثل گذشته ها، قزاقستان به عنوان یک همکار خوب حاضر است تا چه از طریق سازمان های منطقه ای مثل OSCE یا سایر سازمان ها، به این کشور کمک نماید. وزیر امور خارجه  جمهوری قزاقستان همچنان پیشرفت های اقتصادی، امنیتی، سیاسی، فرهنگی و تحصیلی در افغانستان را ارزنده دانسته بیان داشتند که هر کدام از این ها در جهت رفاه و بلندبردن جایگاه افغانستان در جهان کمک ارزنده میکند.

از سوی هم خانم کاترینا ژاکوا، معاون نمایندگی دایمی سلواکی در OSCE  بیان داشتند که افغانستان یک کشور مهم در منطقه بوده و روی این ملحوظ نیاز است تا همه یکجا در خصوص ایجاد همکاری های بیشتر  و تحکیم روابط با افغانستان مشترکاً کار کنیم. ایشان بیان داشتند که افغانستان از سال 2013 همکاری سازمان OSCE بوده و کنفرانس امروزی میتواند یک گام موثر در خصوص تحکیم روابط و ایجاد فرصت های مشترک محسوب شود.

 محترم محمد حسن فیضی، رئیس همکاری های امنیتی و امور سرحدی وزارت امور خارجه، با ابراز امتنان و قدردانی از جمهوری قزاقستان جهت میزبانی و از سازمان OSCE جهت برگزاری این کنفرانس مهم، بیان داشتند که افغانستان تازه یک گام دیگر به سوی دموکراسی برداشتند و ما توانستیم که به تاریخ 28 سپتامبر همین سال انتخابات دور چهارم ریاست جمهوری را  به دور از هر نوع ناخشنودی و ناامنی در یک فضای امن برگزار کنیم. ایشان با صحبت روی مبارزه علیه دهشت افگنی و امنیت، روند صلح، همکاری منطقوی و همکاری OSCE با افغانستان، بیان داشتند که  در هر کدام افغانستان توانسته است دستاورد ارزنده ای داشته باشد.

تادمیچی یماموتو، نماینده ویژه دبیر کل ملل متحد بو رئیس یوناما در افغانستان بیان نمودند که این دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نسبت به انتخابات پارلمانی بهتر و به شکل خوبی برګزار شد. او همچنین از مردم افغانستان که در شرایط دشوار به پایه صندوق های آرا رفتند و به کاندید مورد علاقه ایشان رای دادند و هم از نیروهای دفاعی و امنیتی بخاطر تامین امنیت ابراز قدردانی نمود. متعاقباً در دو نشست دیگر، اشتراک کننده گان روی تلاش های سازمان های منطقوی و بین المللی برای توسعه افغانستان و نقش OSCE در خصوص توسعه همکاری های منطقوی و تحکیم امنیت و ثبات در آسیای میانه بزرگتر به طور مفصل بحث نمودند. در اخیر کشور های اشتراک کننده یکبار دیگر تاکید برای همکاری در جهت برقراری صلح، ثبات و امنیت در افغانستان نمودند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email