جلالتمآب حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین جمهوری اسلامی افغانستان و محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم جمهوری قزاقستان در پنجمین کنفرانس سالانه “آستانه کلب”  که در شهر نورسلطان برگزار گردیده بود، اشتراک ورزیدند.

این کنفرانس که توسط بنیاد رئیس جمهور نخست قزاقستان و انستیتوت اقتصاد و سیاسی جهانی تحت اثر بنیاد رئیس جمهور نخست برگزار گردیده بود به تعداد 50 تن از رهبران، دیپلوماتان و متخصصین به شمول جلالتمآب حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور، دانیلو ترک، رئیس سابق کمیسیون اروپا بروسو، رئیس جمهور پیشین سلوانیا، محمد البرادعی  برنده جایزه نوبل و رئیس قبلی سازمان انرژی اتمی بین المللی، فرانتینی وزیر خارجه اسبق ایتالیا ، فرات کوف صدراعظم سابق فدراسیون روسیه  از کشور ها و سازمان های بین المللی مختلف در آن اشتراک ورزیده بودند.

کنفرانس سالانه آستانه کلب با موضوع “بی نظمی جهانی: چی کسی تاریخ آینده را خواهد نوشت” با بحث روی سیاست بین الملل و نقش ایروآُسیا و آسیایی میانه در آن شروع شد. نخست از همه خانم دریگا نظربایوف، رئیس مجلس سنا جمهوری قزاقستان با ابراز خوش آمدید و قدردانی از تشریف آوری مهمانان این کنفرانس، بیان داشتند که وقتی اگر به تحولات و تنش های بین المللی یک نگاه کلی داشته باشیم بدون شک نمیتوانیم که نقش و جایگاه ایروآسیا را در آن مد نظر نداشته باشیم.

جلالتمآب حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور، با ابراز امتنان و قدردانی از دعوت ایشان جهت اشتراک در پنجمین کنفرانس آستانه کلب، بیان داشتند که همکاری های جهانی چی از طریق سازمان ها  و یک نهاد ها در امر بهبود نظم جهانی مهم میباشد. ایشان بیان داشتند که ناتو و کشور های عضو ناتو توانستند که در افغانستان نقش مهم و برازنده ای داشته باشند و در امر بهبود اوضاع امنیتی، مبارزه با افراگرایی و دهشت افگنی تلاش نموده و در راستا محو هر کدام اینها اقدامات موثر ای داشتند.

از سوی دیگر، جلالتمآب نورسلطان نظربایوف، رئیس جمهور نخست جمهوری قزاقستان بیان داشتند که امروز آستانه کلب از یک جایگاه خیلی خوب در میان مراکز بین المللی گفتگو ها قرار دارد که ظرفیت برگزاری نشست های سطح عالی را دارا میباشد. ایشان بیان داشتند که رشد داد و ستد با قاره ایروآسیا فرصت های خیرقابل پیش بینی را برای توسعه مدرن به بار می آورد و چیزی که در این خصوص نیاز است همانا گفتگو سالم برای شناسایی خطرات موجود و بازگشایی فرصت های همکاری در ایروآُسیا بزرگ میباشد.

از سوی دیگر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشتراک در  پنجمین کنفرانس آستانه کلب در نخست با ابراز امتنان از دعوت ایشان، بیان داشتند که دنیایی امروزی نیازمند تغییرات مثبت و ایجاد میکانیزم های جدید و یکسان میباشد. ایشان همچنان اضافه نمودند که تمامی کشور ها در سطح روابط بین الملل از جایگاه حقوی یکسان برخوردار  بوده وعصر امپراتوری و غصب کشور ها پایان یافته است.

متعاقباً طی دو روز مهمانان دعوت شده روی موضوعات  سیاسی، نظامی و اقتصادی جهان صحبت نموده و هر کدام از تلاش های کشور ها در امر بهبود اوضاع و نظم جهانی ابراز امتنان و قدردانی نمودند. در اخیر، اشتراک کنندگان یکبار دیگر به ایجاد میکانیزم های تازه همکاری میان کشور ها تاکید ورزیده، بیان داشتند که باید تنش ها و مشکلات موجود که باعث برهم زدن نظم نوین جهانی شده است از طریق راه اندازی گفتگو ها و کنفرانس های بین المللی میان رهبران جهان حل و فصل گردد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email