سفارت های جمهوری اسلامی افغانستان و شاهی هالند مقیم جمهوری قزاقستان طی یک همایش مشترک در دانشگاه ام. نریکبایوف کازگیو با پخش فلم “مقابله با آژدها” که در خصوص زندگی دو خانم افغان ثبت شده است از روز جهانی حقوق بشر تجلیل به عمل آوردند.

در این همایش که رئسا و اعضا نمایندگی های سیاسی، سازمان های بین المللی و دانشجویان افغان و قزاق اشتراک ورزیده بودند، نخست از همه محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان نخست از همه با ابراز امتنان و قدردانی از تشریف آوری مهمانان، بیان داشتند که جای خرسندی است که برای اولین بار سفارت خانه های افغانستان و هالند برنامه مشترک را  به مناسبت روز جهانی حقوق بشر راه اندازی میکنند. آقای عظیمی بیان داشتند که دولت افغانستان در امر بهبود اوضاع حقوق بشر و تامین آن در افغانستان همواره تلاش ورزیده و در این خصوص گام های موثر ای نیز برداشته است.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان بیان داشتند، اگرچه فلم امروزی چند سال قبل ثبت شده است، شایان ذکر است که اوضاع زنان افغانستان فعلاً نسبت به هر زمان دیگر بهبود یافته است. اکنون خانم های افغان در رده های بلند حکومتی به شمول وزرا، معینان، رئسای سازمان ها، کمیسیون های مستقل سفیران و سایر مقامات برجسته دیگر مشغول اجرای وظایف هستند. ایشان تاکید ورزیدند که حکومت افغانستان خویش را ملزم به تطبیق برنامه ها در جهت تساوی حقوق در جامعه افغانی میداند، ودر این راستا از هیچ نوع تلاش ای دست نمی کشد.

متعاقباً آقای اندرس کارستینس، سفیر و نماینده فوق العاده شاهی هالند، با ابراز خرسندی از اولین همایش مشترک سفارت خانه های دو کشور، بیان داشتند که افغانستان یکی از کشور های مهم در منطقه میباشد که نیاز است تا از اوضاع و احوال آن به خوبی اگاهی داشته باشیم. ایشان تاکید ورزیدند که افغانستان یکی از کشور های در حال رشد بوده و نقش خانم ها در رده های بلند حکومتی نیز افزایش یافته است. آقای کارستینس با اشاره به دوره ماموریت خویش در افغانستان، بیان داشتند که خود شاهد رشد نقش خانم ها در بین جامعه افغانی بوده، که این بیان گر امیدواری برای یک آینده روشن برای افغان ها میباشد.

در اخیر دانشجویان و مهمانان هر کدام بعد از تماشای فلم متذکره دیدگاه های خویش را در خصوص حقوق زنان و چگونگی حقوق بشر در کشور های مختلف جهان بلاخص افغانستان و آُسیایی میانه ابراز داشتند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email