در پرتو اجرایی شدن “سیاست خارجی اقتصاد محور”  محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم جمهوری قزاقستان و محترم عزیزالله عمر، مستشار و مسول اقتصادی و سیاسی این  سفارت به شهر الماتی سفر نموده مشکلات و فرصت های موجود در مورد تجارت و سرمایه گذاری در افغانستان و قزاقستان را ارزیابی نمودند. در این دیدار محترم ویس پایاب، جنرال قونسل جمهوری اسلامی افغانستان، تجار و متشبثین افغان حضور داشتند، نخست از همه  برنامه با تلاوت آیات قرآن مجید آغاز گردید. در  بخش نخست، محترم ویس پایاب، جنرال قونسل جمهوری اسلامی افغانستان مقیم آلماتا از تشریف آوری مهمانان خوش آمدید گفتند. برنامه گفتمان تجارتی خصوص و دولتی امروزه سرآغاز برنامه های وسیع تجارتی افغانستان در سال پیشرو خواهد بود.  متعاقباً محترم احمد ضیا سید خیلی، اتشه تجارتی جمهوری اسلامی افغانستان مقیم آلماتا، اشتراک کننده گان و مهمانان را به معرفی گرفته، روی گفتمان تجارتی خصوصی – دولتی، پیامد ها و مزایایی آن، مشکلات موجود میان تجار افغان و قزاق صحبت نموده و خواهان راهکار عملی همه شمول برای آن شدند.

در بخش دوم، محترم عزیزالله عمر، مستشار و مسول اقتصادی و سیاسی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان بیان داشتند که اخیراً وزارت امور خارجه افغانستان به اساس هدایت جلالتمآب محمد اشرف غنی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان سیاست اقتصاد محور را روی دست دارد تا بتواند از این طریق جایگاه تجارتی و اقتصادی افغانستان را در منطقه و جهان بلند ببرد. آقای عمر روی موضوعات دیپلوماسی و سیاست اقتصادی صحبت نموده، عملی شدن موثر آن را یک گام با ارزش خطاب نمودند. متعاقباً تجار افغان هر کدام روی مشکلات و چالش ها صحبت نموده و تاکید ورزیدند تا با رفع مشکلات موجود زمینه سرمایه گذاری بهتر فراهم گردد.

در اخیر، محترم محمد فرهاد عظیمی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز امتنان و قدردانی از تجار افغان، جنرال قونسل، مستشار سفارت و  اتشه تجارتی، روی موضوعات یاد شده تاکید نموده و در رابطه نگرانی ها و مشکلات موجود بیان داشتند که نیاز است تا در نخست تجار قبل از هر نوع معامله تجارتی معلومات کافی کسب نموده، و تمامی داد و ستد ها با در میان گذاشتن سفارت افغانستان صورت بگیرد تا جلو فریبکاری گرفته شود.  در خصوص مشکلات اخذ رشوه در بندر تجارتی حیرتان باید تذکر داد که موضوع فوق با مقامات دولت مرکزی افغانستان در جریان گذاشته و در این خصوص یک راه حل دایمی پیدا خواهیم نمود تا زمینه اخذ رشوه و اختلاس از بین برده شود. ایشان از امضا تفاهم نامه ترانزیتی سه جانبه در آینده نزدیک برای رفع مشکلات ترانزیتی تجار خبر داده و آن را یک گام موثر در امر بهبود تجارت خطاب نمودند. در اخیر سفیر جمهوری اسلامی افغانستان یکجا با حضور داشت جنرال قونسل جمهوری اسلامی افغانستان، اعضا اشتراک کننده، تجار، نمایندگان دولت قزاقستان و مهمانان اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان را افتتاح و رسماً سرتیفیکیت کاری را برای مسول آن خانم منیژه پاکطین تفویض نمودند. سفیر ج.ا.ا در جریان اقامت در الماتا با سایر همکاران از نمایشکاه قالین افغانستان (مرکز قالین دست بافت افغانی) که اخیراً به ابتکار بعضی از تاجران افغان در شهر الماتا افتتاح گردیده بود نیز دیدن نمودند.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email