در این گردهمایی که نمایندگان دفاتر سازمان ملل متحد، سازمان های منطقه ای، ادارات دولتی قزاقستان، نمایندگان و اساتید دانشگاه ها، دوستان افغانستان و دانشجویان از کشور های مختلف حضور داشتند، نخست از همه با پخش سرود ملی هر دو کشور مراسم آغاز گردید.
سپس محترم عزیزالله عمر، شارژدافیر سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم نورسلطان، تشریف آوری مهمانان را خوش آمدید گفته، به همه ای آنها روز جهانی زن را مبارک باد عرض نمودند. آقای عمر، با قدردانی از همکاری های همیشه گی آنها در عرصه های مختلف با سفارت افغانستان، روی تاریخچه بوجود آمدن روز همبستگی جهانی زنان، معلومات ارائه نمودند. شارژدافیر سفارت افغانستان با اشاره به زنان افغان بیان داشتند که زنان افغان با وجود مشکلات و چالش های زیاد، امروزه در رده های بلند حکومتی قرارداشته و در تصامیم مهم دولتی نقش ارزنده ی را بازی میکنند. آقای عمر همچنان از ملکه ثریا و نقش ایشان در سال های 1920 یاد آوری نموده و از اینکه اسم ایشان در جمع 100 زن تاثیر گذار جهان در مجله “تایمز” به نشر رسیده است، قدردانی نمود آقای عمر، خطاب به حاضرین گفتند که زنان افغان از بی بی حاجی خدیجه، خانم پیامبر اسلام که کارفرما پیامبر و از تجار نامدار جزایر عربی بودند، روحیه گرفته اند..
متعاقباً خانم دینا امریشیف، نماینده دفتر سازمان ملل در امور زنان مقیم قزاقستان با صحبت روی هشتم مارچ بیان داشتند که این یک روز تاریخی و به یادماندنی برای تمامی زنان در سطح دنیا میباشد. ایشان خرسندی خویش را از رشد چشمگیر زنان افغان بیان داشتند، تاکید ورزیدند که دفتر سازمان ملل در امور زنان همواره تلاش میورزد تا از طریق برنامه های مختلف، جایگاه زنان را بلند ببرد. ایشان همچنان به پروژه تحصیلی خانم های افغان در قزاقستان اشاره نموده آن را یک امر مهم و با ارزش در راستا تقویت حقوق زنان در افغانستان خطاب نمودند.
سپس، محترم امان الله، سکرتر دوم سفارت جمهوری اسلامی افغانستان با صحبت روی “زنان افغان: دستاورد ها و پیشرفت ها” از چگونگی حضور زنان در بخش های حکومتداری، سیاست، اقتصاد، تجارت، رسانه ها، و سایر نهاد های دولتی و خصوصی در افغانستان یاد نموده، بیان داشتند که دولت افغانستان تلاش دارد تا ختم سال 2020، حضور زنان را از 27.3 درصد به 30 درصد افزایش دهد. ایشان از برنامه های دولت افغانستان در خصوص تحکیم جایگاه زنان و تشویق آنها جهت سهم گیری بیشتر خبر داده، بیان داشتند که عملی نمودن این برنامه ها بدون شک نیازمند تلاش همه جانبه دارد که خوشبختانه دولت افغانستان در این راستا آماده است.
متعاقباً مستند کوتاه از دستاورد های زنان افغان به نشر رسیده و در اخیر جهت گرامی داشت و قدردانی از بانوان ادارات و سازمان های مختلف مقیم قزاقستان، شارژدافیر و اعضای سفارت جمهوری اسلامی افغانستان، تحایف را که از جانب سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مد نظر گرفته شده بود، را تقدیم شان نمودند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email