جناب محمد فرهاد عظیمی سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان مقیم جمهوری قزاقستان با سفیر و نماینده فوق العاده دولت قطر مقیم جمهوری قزاقستان جناب احمد علی التمیمی در سفارت  دولت قطر ملاقات نمودند.

در این ملاقات که از طرف سفارت جمهوری اسلامی افغانستان محترم محمد حشم سعد مستشار این سفارت نیز جناب سفیر را همراهی مینمودند، نخست از همه سفیر دولت قطر ایشان را برادر خوانده و به سفارت دولت قطر در آستانه خوش آمدید گفتند.

سپس سفیر جمهوری اسلامی افغانستان با تائید روابط برادرانه بین دو کشور از پذیرائی گرم جناب التمیمی ابراز سپاس و امتنان نمودند.

سفیر ج.ا.ا بر سفر نماینده دولت قطر به جمهوری اسلامی افغانستان اشاره نموده گفتند که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان جلالتمآب صلاح الدین ربانی در ملاقاتش با نماینده دولت قطر روی مذاکرات در حال جریان  صلح  در دوحه قطر بحث نموده و از ایشان تقاضا نمودند تا از  دولت متبوع خویش تقاضا نمایند  طالبان را وادار به گفتگوی  رو در رو با دولت جمهوری اسلامی افغانستان نمایند. مالکیت و رهبری افغانستان در گفتگو های صلح جز موارد اساسی استراتیژی گفتگو های صلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان می باشد زیرا دولت افغانستان باورمند بر این است که فراگیر بودن گفتگو ها  و دخیل ساختن تمام جوانب  در این خصوص موثریت گفتگو ها را بیشتر ساخته و زمینه را برای یک صلح آبرومند برمبنای منافع مردم افغانستان
بیشتر می سازد.

طالبان در صورتی که قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان را قبول نموده و احترام نمایند و همچنان از دستاورد های جمهوری اسلامی افغانستان در 17 سال گذشته در عرصه دیموکراسی را بپذیرند حکومت افغانستان حاضر است تا با آنها صلح نمایند،صلح که عزت مردم افغانستان ، دستاورد های اخیر ، ساختار های زیربنائی ایجاد شده را را زیر سوال برده و متلاشی بسازد هیچگاهی مورد قبول مردم افغانستان نبوده و هرگاه گروه طالبان بازهم تاکید به جنگ داشته باشند دولت و مردم افغانستان مانند گذشته حاضر است در هر شرایط  از حاکمیت ملی ،تمامیت ارضی ، عزت و شرف خویش در مقابل تروریزم  و گروه های دهشت افگن دفاع نماید.

سفیر ج.ا.ا از همتای قطری خود تقاضا نمودند که حکومت قطر را به باز نمودن نماینده گی سیاسی در جمهوری اسلامی افغانستان قانع نمایند تا باشد که روابط بر ادرانه بین دو کشور بیشتر از پیش گسترش و توسعه یابند.

متعاقباً سفیر دولت قطر با تائید اظهارات آقای عظیمی گفتند که ملت افغانستان و قطر دو ملت با هم برادر اند  و ما تلاش داریم تا به عنوان میانجی و سهولت دهنده گروه طالبان را وادار نماییم تا در گفتگو های مستقیم با دولت افغانستان شرکت نمایند زیرا دولت قطر مناسبات نیک و حسنه با دولت افغانستان دارد و هیچگاهی نمی خواهیم دولت مشروع و قانونی افغانستان در این  گفتگو ها در حاشیه قرار بگیرد.  در ضمن بنده برای توسعه هرچه بیشتر روابط دوستانه این دو کشور بخاطر باز نمودن سفارت دولت قطر در جمهوری اسلامی افغانستان با حکومت متبوع خویش  بحث خواهم نمود.

و در اخیر مجلس تحفه که از طرف سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان به سفیر دولت قطر ترتیب گردیده بود، اهدا گردیده  و طرفین به یکدیگر به ادامه همکاری ها اطمینان دادند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email