سمرقند – ازبکستان

23 جدی 1397

جلالتمآب صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در اولین دور “گفتگوهایی هند – آسیای میانه و افغانستان” به دعوت جلالتمآب سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند و عبدالعزیز کاملوف وزیر امور خارجه ازبکستان، در شهر تاریخی سمرقند، ازبکستان اشتراک ورزیدند.

این نشست که به همکاری کشور دوست هند و با میزبانی ازبکستان به تاریخ 12 و 13 جنوری سال روان میلادی در شهر تاریخی سمرقند برگزار گردیده بود، در آن موضوعات مهم و ذیدخل میان  کشور های افغانستان، هند و آسیای میانه مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

در نخست وزرای خارجه کشور های اشتراک کننده تشریف آوری جلالتمآب صلاح الدین ربانی را خوش آمدید عرض نموده هر کدام بیان داشتند که اشتراک افغانستان در این دور از گفتگوها باعث تقویت و گسترش روابط منطقوی، افزایش مسیرهای ترانزیت و انتقال کالا های تجارتی و گسترش روابط اقتصادی برای بازسازی افغانستان، میتواند برای همه ای طرف های اشتراک کننده،  ممد واقع شود.

وزرای خارجه کشور های اشتراک کننده همچنان بیان داشتند که افزایش همکاری ها میان کشور های افغانستان، آسیای میانه و هند برای رشد، تامین امنیت، صلح و ثبات در افغانستان و منطقه، حمایت از پروسه صلح به رهبری افغانستان برای رسیدن به یک صلح سرتاسری، میتواند نقش موثر ای داشته باشد. در ادامه وزرای خارجه کشور های اشتراک کننده بیان داشتند که برای تحقق و رسیدن به موارد متذکره نیاز است تا کشور های آسیای میانه و هند پروژه های مشترک انکشافی، ترانزیت، انتقالات اموال تجارتی و سرمایه گذاری های خویش را در افغانستان افزایش دهند.

در ادامه این نشست جلالتمآب صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز امتنان از کشور های اشتراک کننده و دعوت افغانستان در این دور از گفتگو ها، به اهمیت همکاری های نزدیک کشور های هند، افغانستان و آسیای میانه تاکید ورزیده، بیان داشتند که “این پیوند ها، پایه های منافع و اهداف مشترک ما را در راستای توسعه بیشتر “اتصال” تشکیل داده، و در راستای گسترش و ترفیع همکاری های اقتصادی منطقوی و ارتباطات مردم با مردم از طریق تحصیل، سیاحت، و تبادلات فرهنگی، ممد واقع میشود.”

برعلاوه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان با بیان اینکه افغانستان به عنوان یک پل زمینی میان کشور های آسیای میانه و آسیای جنوبی با اروپا است، میتواند دروازه فرصت های سترگ اقتصادی موجود در منطقه را بگشاید. ایشان نقش افغانستان را به عنوان یک مرکز ترانزیت با ذکر دو پروژه بزرگ انرژی در منطقه، یکی لوله گاز تاپی میان ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند و دیگری لین انتقال برق یا کاسا 1000 میان قرغیزستان، تاجکستان، افغانستان و پاکستان – که هر دو پیشرفت های امیدوار کننده ای را در این اواخر داشته اند، بیان کردند.

وزیر امور خارجه افغانستان با اشاره به پروژه های خط آهن افغانستان، ازبکستان، مسیر لاجورد، دهلیز چابهار، تطبیق اهداف توسعه پایدار، دهلیز هوایی، دهلیز های ترانسپورتی و ترانزیتی به خصوص پروژه های که بین افغانستان، قزاقستان و ازبکستان و همچنان میان افغانستان، ترکمنستان و قزاقستان جریان دارد، از نقش گسترده کشور های آسیای میانه و هند در تطبیق و عملی شدن هر یک از آنها ابراز امتنان و قدردانی نمودند.

در اخیر این نشست وزرای خارجه کشور های اشتراک کننده روی گسترش روابط اقتصادی، ایجاد مسیر های جدید ترانزیت از طریق افغانستان، سرمایه گذاری کشور های هند و آسیای میانه در افغانستان، تطبیق پروژه های انکشافی و زیربنایی و گسترش روابط فرهنگی  شان با افغانستان تاکید ورزیدند.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email